Tajemnice podziemnego Wrocławia – czyli o archeologicznej przeszłości naszego miasta

22 września do Liceum nr 10 na lekcji  historii  klasa IC miała okazję posłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat: „Problemy archeologii-średniowiecznego Wrocławia”. Odwiedzili nas młodzi naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyk mediewista Pan Piotr Piętkowski opowiadał  o wykopaliskach archeologicznych prowadzonych na terenie placu Dominikańskiego i placu Nowy Targ. Przy okazji poznaliśmy też elementy historii średniowiecznego Wrocławia oraz to kiedy i w jaki sposób nasze miasto zostało założone. Okazało się, że Wrocław przeżył  aż trzy lokacje – najstarszą, którą przypisuje się Piotrowi Włostowi –  wielmoży z XII wieku oraz kolejne – z wieku XIII – prowadzone przez Henryka Brodatego i Bolesława Rogatkę aż wreszcie tę, po której został dokument lokacyjny miasta z 1261 roku – prowadzoną przez Henryka III. Panowie  pokazali  ciekawe odkrycia zostały  z odległych czasów np. drewniana miska, gliniany dzbanek, a także szczątki fontanny Neptuna, która stała na Placu Nowy Targ  na miejscu dawnej średniowiecznej studni. Szkoda, że nie została zrekonstruowana podczas rewitalizacji placu, choć  takie właśnie były plany.

Wszystkim jednak najbardziej przemówiła do wyobraźni informacja, że współczesny Wrocław leży ok. 4 metry wyżej niż historyczne miasto – i tak 4 metry pod naszymi stopami w centrum Wrocławia jest podziemny Wrocław średniowieczny a proporcjonalnie wyżej kolejne Wrocławie z historycznych epok – XIX Wrocław znajduje się np. metr pod nami.  

NIkola Kwiatkowska, Sonia Starużyk, Weronika Kriesel (wypowiedzi dziewcząt spisała Ewa Piwnik)