„Za dziesięć dziewiąta” – runda IV 2016/2017

13 czerwca 2017r. gościliśmy po raz drugi w tym roku szkolnym Koleżanki i Kolegów wraz z Opiekunami z Liceum Ogólnokształcącego nr IX na warsztatowym  spotkaniu w ramach międzyszkolnego projektu  edukacyjnego z historii  „Za dziesięć dziewiąta” .

W programie spotkania znalazły się tym razem nastepujące elementy:

Wykład Pana Kamila Frączkiewicza z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego na temat stosunków polsko – radzieckich po II wojnie światowej

Konkurs multimedialny Życie codzienne PRL

Zagadki filmowe – PRL w filmie fabularnym.

Spotkanie miało bardzo ciekawy przebieg: Pan Kamil Frączkiewicz pokazał niuanse w relacjach polsko – radzieckich i okazalo się, że nawet w tym czasie bywały okresy odwilży i próby „wybicia się na samodzielność”. Temat zamykał też całoroczny problem tematyczny relacji Polaków z sąsiadami. Pan Kamil Frączkiewicz ujął nas sposobem prowadzenia spotkania – zaprezentował temat w sposób swobodny i przeplatany anegdotami, które zapadają w pamięć a jednak bardzo merytoryczny. Test multimedialny, jak zawsze budził największe emocje – najwyższy wynik ( 80.77%) w tym roku uzyskały 3 pary (test ma charakter integracyjny – startują pary jedna osoba z LO X i jedna z LO IX)  Wśród zwycięzców znależli się: Zuzanna Baszkowska, Roksana Kuraszyk i Laura Wieczeczak – gratulujemy!

Na koniec – szukaliśmy odpowiedzi – czyj życiorys posłużył za kanwę  scenariusza filmu fabularnego „Różyczka” w reż. Janusza Kidawy – Błońskiego – pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił Adam Tuliński – również gratulujemy! Nie zdradzimy jednak odpowiedzi  – może zainteresuje Was temat pytania, zapraszamy do obejrzenia filmu i odgadnięcia zagadki.