Niecodzienna lekcja historii

W piątek 9 czerwca 2017 grupa uczniów naszej szkoły: Julia Pieluch, Julia Marcinkowska i Karolina Fedunkiw,  miała okazję odbyć niecodzienną lekcję historii w … terenie. Odwiedziliśmy Panią Danutę Jazłowiecką, córkę Feliksa Gaika, tragicznie zamordowanego w Katyniu.posterunkowego Policji na Kresach Polski  przed wojną. Poznaliśmy losy jej rodziny, prawdziwą Golgotę Wschodu, deportację do ZSRR , długie zimy w Kazachstanie a potem znowu departację, tym razem do Polski – na Ziemie Odzyskane, do Wrocławia. Historia podręcznikowa zawarta w prawdziwych losach żywych osób przemawia inaczej. Porusza, przejmuje, zapada w pamięć… Dziewczęta zbierają materiały do konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, który polega na opracowaniu biogramu i karty z albumu poświęconej ofierze tragedii katyńskiej. To początek naszej pracy, ale niezależnie od jej efektów  i wyniku konkursu mieliśmy okazję poznać przemiłą Osobę i Jej Bliskich oraz spojrzeć na historię naszego kraju przez wspomnienie Tych, którzy ją tworzyli bądź własnym losem doświaczyli jej mocy.