Szkolne Koło Turystyczne w Górach Izerskich 3-4 czerwca

W Góry Izerskie  tradycyjnie już w czerwcu  wędrujemy z Kołem Turystycznym Dziesiątka. Sobota i niedziela z noclegiem w Chatce Górzystów zarezerwowanym już w marcu, bo inaczej nie ma mowy o wolnych pokojach dla większej grupy. Polecam dojazd do Jakuszyc pociągiem z Wrocławia Głównego do Szklarskiej Poręby Górnej, a dalej szynobusem do Jakuszyc. Trasa piesza z Jakuszyc  niezbyt uciążliwa, z postojem w Orlu, które zapełnione jest turystami pieszymi i rowerowymi, a w zimie narciarzami biegowymi.  Wędrując do Chatki mijamy po drodze kamienne symbole planet, a później  niezwykłe o każdej porze roku Torfowiska Izerskie. Widzieliśmy zagłębienia z obniżonym poziomem wody, w których nasz absolwent, Rafał Domowicz  pasjonat przyrody wskazywał na różnorodność biologiczną małego zbiornika.  Widzieliśmy różne rodzaje traszek, kijanki, żaby, pływaki żółtobrzeżki.  Do tego rozpoznaliśmy wiele roślin na torfowiskach  z charakterystyczną wełnianką oraz kosodrzewiną i brzozą karłowatą.
W chatce jak zwykle można było spróbować naleśników z serem i jagodami. Nie obyło się też bez ogniska, na które sami musieliśmy zebrać gałęzie. Drugiego dnia powrót do stacji PKP Szklarska Poręba Górna przez miejsca bardzo charakterystyczne w Górach Izerskich. Do takich należy nieczynna kopalnia kwarcu „Stanisław”. Czas marszu idealnie zaplanowany, po wejściu na dworzec w Szklarskiej lunęło.  Grupa zintegrowana, zdyscyplinowana i chętna do poznawania uroków przyrody Dolnego Śląska. Przewodnikiem naszej grupy turystycznej była tegoroczna  absolwenta X Liceum, Weronika Mikulska, która  przez ostatnie dwa lata była uczestnikiem kursu Przewodników Górskich organizowanym przez Studenckie Koło Przewodników Sudeckich.
Dziękuję serdecznie wszystkich naszym uczniom za wzorowe zachowanie na wycieczce koła a naszym absolwentom za podtrzymywanie tradycji turystyczno –krajoznawczych.

Z turystycznym pozdrowieniem

Agnieszka Duda