FORUM DYSKUSYJNE „Ja, ty, my – aktywni w świecie kultury” Młodych Obywateli Kultury, 2017

W dniu 5 kwietnia odbyła się  10 edycja Forum Dyskusyjnego „Ja, ty, my – aktywni w świecie kultury” w ramach programu Młodzi Obywatele Kultury. Mieliśmy przyjemność zostać jej organizotarami razem z gimnazjum nr 24 (pierwsza inauguracyjna debata w 2013 roku została przygotowana przez naszą szkołę). Debata odbyła się w Centrum Konferecyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego w sali zw. Miedzianą.W spotkaniu uczestniczyły szkoły: LO nr X, nr IX, nr V, nr I i Gimnazja nr 24, nr 21, nr 14, nr 6. Byli zaproszeni goście z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Urzędu Miejskiego i Wrocławskiego Parku Przemysłowego.

Tematem przewodnim Forum  w tym roku szkolnym jest pytanie: Co kształtuje naszą kulturę osobistą? Ze względu na szeroki zakres tematu podzieliśmy debatę na dwie części. Pierwsza  poświęcona została kulturze języka, w czasie której rozmawialiśmy o  mowie potocznej, o błędach językowych i poprawnej polszczyźnie. Zastanawialiśmy się jakie najczęściej popełniamy błędy i co zrobić, żebych ich nie popełniać i obalić niepochlebną opinię o niestarannym języku młodzieży. Nasze wypowiedzi i wnioski podsumowała pani dr Anna Wojczyńska, językoznawca z Liceum nr V. Następnie zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez WPP. Druga część debaty  poświęcona została dobrym i złym zachowaniom w sytuacjach oficjalnych. Przede wszystkim rozmawialiśmy o używaniu telefonów komórkowych w miejscach publicznych, czy, aby nie zatraciliśmy w tym kontroli, gdzie i kiedy nie wypada korzystać z telefonu, czy zawsze musimy odbierać telefon, być pod telefonem, jak zachowac się w sytuacji, kiedy ktoś prosi nas o numer telefonu drugiej osoby. Potem poddaliśmy dyskusji kwestię ubioru w czasie spotkań oficjalnych i towarzyskich. Stawialiśmy pytania: czy w obecnych czasach przywiązujemy wagę do ubioru dostosowanego do sytuacji i miejsca, czy strój to wizytówka człowieka, kiedy luz a kiedy elegancja, czy tylko ubranie zdobi człowieka. Na koniec wspólnie stworzyliśmy mapę myśli i wypisaliśmy cechy i wartości człowieka kulturalnego.

W roli moderatorów pięknie się spisali Justyna Golak, Justyna Gąsior i Paweł Kierakowicz. W przygotowaniach pomogli nam Marlena Urbaniak, Maciej Michniewicz, Franek Homańczuk, Krzysztof Konieczny. Aktywnie dyskutowali: Mateusz Sokólski, Mateusz Sularz, Jakub Sendo, Krzysztof Konieczny, Maciej Mamys oraz Julia Marcinkowska i Julia Pieluch. Wszystkim serdecznie dziękuję oraz gratuluję umiejętności dyskutowania i kulturalnego zachowania w sytuacjach oficjalnych.

Izabela Dmowska-Głowacka