Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca nasza szkoła należycie uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Nie tylko dzięki wystawie na ich temat przybliżone uczniom zostały ich postaci, ale przede także dzięki delegacji SU i Sztandaru szkoły podczas oficjalnych obchodów na Cmentarzu Osobowickim oraz niesamowitym gościom, którzy pojawili się w naszej szkole.
Klasę III B odwiedził bowiem krajowej sławy patolog Zakładu Medycyny Sądowej, udzielający się w IPN (to właśnie on identyfikował tak wielkie postaci jak „Inka” czy „Zagończyk”! ). Przybliżył im wygląd prac na Kwaterze Ł. tzw. Łączce, gdzie przeprowadzane są prace wykopaliskowe w poszukiwaniu shańbionych szczątek Żołnierzy Niezłomnych i podzielił się swoimi doświadczeniami.
Natomiast I B i II A miały szczęście spotkać się z młodym ludźmi z Organizacji Odra-Niemen oraz reaktywujących Projekt: Brygada, poświęcony rekonstrukcji i edukacji nt. legendarnej Brygady Świętokrzyskiej – Przemysławem Mandelą i Grzegorzem Marusiakiem, rekonstruktorem. Podczas lekcji, uczniom bardzo podobał się niestandardowy sposób ich prowadzenia – jak powiedział jeden z uczniów II A, „nie była to kolejna prezentacja czy sucha lekcja historii, ale dzięki dialogowi między prowadzącymi a uczniami, nie tylko przekazano nam wiedzę, ale też zaszczepiono ciekawość fascynującymi postaciami Wyklętych”.
Po całej szkole rozwieszono też kartki z utworami bardzo charakterystycznymi dla tematyki: „Myśmy rebelianci”, „Wiernie iść” (Hymn V Brygady Wileńskiej AK) czy „Marsz oddziału <Zapory>” oraz plakaty z wizerunkami mniej lub bardziej popularnych Niezłomnych. W trakcie przerw goście z Odra-Niemen wręczali uczniom pamiątkowe vlepki z wizerunkami Wyklętych i ulotki. 

Działaniami związanymi z tym świętem objęliśmy nie tylko naszą szkołę. W czwartek 2. marca ambasador naszego liceum, Krzysiek Konieczny odwiedził gimnazjum w Krynicznie z prezentacją „Kto dziś upomni się o pamięć?…” nt. pamięci o Żołnierzach Wyklętych w dzisiejszych czasach. Opowiedział o tym kim owi Żołnierze byli, ale największy nacisk położył właśnie na pamięć o nich, jak można ją kultywować i godnie reprezentować. Pamiętajmy, że w szkole uczymy się nie tylko języków czy przedmiotów ścisłych i humanistycznych, ale także obywatelskich postaw i patriotyzmu, którym warto się dzielić.