Debata pt. „Tradycja i szacunek dla kultury innych narodów”

29 listopada w naszym liceum miała miejsce debata nt. tolerancji, a jej gośćmi byli: Moncef Bouhajeb z Tunezji, Wołodymir Lysak z Ukrainy, Teah Major studentka z USA, Bartłomiej Batra, Polak z indyjskimi korzeniami oraz Michał Marcinkowski, propagator postaw obywatelskich na Bałkanach.
Opowiedzieli, w jaki sposób znaleźli się w Polsce – czy to szukając pracy, czy też udając się na studia, jak im się tu żyje, i czy Polacy są tolerancyjni, czy zamknięci. Obraz polskiej tolerancji wyłaniający się z ich opowieści jest bardzo pochlebny – mówili, że nie byli zbyt często świadkami czynnej nietolerancji, a gdy jej doświadczali, nie traktowali tego jako polskiego zachowania, a raczej jako zachowania ludzi bez perspektyw, którzy zdarzają się w każdym społeczeństwie. Nawet, mimo odczuwalnego ochłodzenia tolerancji, nasi goście nie znajdywali jej winy w sercach Polaków, ale raczej zwracali uwagę na media atakujące ludzi samymi negatywnymi obrazami, na co uwagę zwracał zwłaszcza p. Bouhajeb i p. Batra.
Po samej debacie przyszedł czas na pytania od publiki, a na pytanie o poradę, jak budować tolerancyjne społeczeństwo, p. Bouhajeb odpowiedział prostym, ale niezwykle celnym przykładem: „jeśli wchodzę do twojego mieszkania, a nie jem wołowiny, to nie mogę cię zmusić, byś też tego nie robił. Ale jeśli mnie tolerujesz, to też nie będziesz mi jej na siłę podawał.”
Po dwóch godzinach doszło do końca rozmów, które były niezwykłym doświadczeniem dla całej widowni – jako Polacy z urodzenia usłyszeliśmy wiele cennych uwag i pochwał z innej perspektywy, niż nasza własna.

– redaktor Krzysztof Konieczny 

Fot.: Weronika Waluchowska