Zakończenie I etapu prac nad Zielonym Skwerem Inspiracji…

… czyli o tym, jak uczniowie LO X zmieniają świat: 

To wyjątkowy moment, kiedy niemalże znikąd rodzi się pomysł – „zróbmy szkolny ogród, zagospodarujmy przestrzeń atrium”, i w umyśle młodego człowieka skrzydła rozwija wyobraźnia. Optymistycznie nastawieni postanawiamy: bierzemy się za projekt!

Zawiązuje się grupa w składzie: Marlena Urbaniak, Blanka Starzycka, Maciej Michniewicz, Marcin Sapuń i  Paweł Kierakowicz. Zabraliśmy się za pisanie wniosku do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia.

 Jest trochę niepewności, niektórzy wręcz sobie nie wyobrażają naszej wizji. Mamy październik, a chcemy zrobić coś na zewnątrz – wśród roślin i do tego chcemy robić sami, jako uczniowie, bez żadnej firmy wykonawczej. Najwyraźniej uwierzyli w nas przedstawiciele Instytutu Edukacji Społecznej, gdyż wyrazili zgodę na sfinansowanie projektu. Wniosek zaakceptowany – sukces – plany i wizje stają się rzeczywistością. Radość tym większa, bo udowadniamy naszą wiarygodność – w kampanii na przewodniczącego SU naszym głównym założeniem była zmiana przestrzeni. Wśród pozytywnych emocji nie brakuje obaw. Podpisać trzeba kontrakt i wziąć odpowiedzialność za projekt wart prawie 1000 zł, który trzeba zrealizować do 30 listopada. Do grupy projektowej przyłączyli się inni. Nie wątpię heroiczni, bo swój czas wolny poświęcili nie tyle na pracę, co na pracę w publicznej placówce, miejscu wspólnym. Łącznie jest nas 14. Pomagają: Kasia Paszko, Maciej Mamys, Weronika Waluchowska, Kornelia Tymków, Maks Waszkiewicz, Piotr Kwak i jeszcze 3 osoby spoza naszej szkoły. Jeździmy na zakupy, podejmujemy decyzję o zagospodarowaniu przestrzeni, kopiemy, grabimy, sadzimy, szlifujemy, malujemy, przykręcamy, wiercimy i nawet zabijamy smoka (zabawy było co niemiara). Niezależnie od pogody pracując kilka razy po południu, kilka razy w sobotę zrealizowaliśmy projekt.

Dlaczego jesteśmy z niego dumni?

  1. Zrobiliśmy coś wspólnie
  2. Urzeczywistniliśmy wizje, plany i kreatywne wyobrażenia
  3. Poświęciliśmy siły i czas na rzecz wspólnego dobra
  4. Zostawiliśmy ślad w historii, bo przestrzeń atrium niewątpliwie będzie służyć jeszcze wielu pokoleniom

Na tę chwilę zakończyliśmy projekt Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, czyli zamknęliśmy I etap prac. W II etapie, jak to w każdym ogrodzie, trzeba będzie wykonać wiosenne porządki, posadzić trawę (gdyż teraz pogoda na to nie pozwoliła) oraz dopiąć jeszcze kilka spraw.  Mamy nadzieję, że znajdą się chętni do pomocy, w tym jakże inspirującym przedsięwzięciu 🙂

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmiku podsumowującego, przygotowanego przez Macieja Michniewicza: Stanowczo z pasją #4 [zielony skwer, koniec I etapu]