Szkolne obchody Święta Niepodległości

10 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Były to wyjątkowe obchody – oprócz apelu, na którym, w asyście Sztandaru, przypomniano historię 1918 roku, odśpiewano patriotyczną pieśń wojskową „Legiony” i Hymn Polski, odbyła się również dyskusja (nagranie). Prowadził ją Paweł Kierakowicz, a uczestnikami byli: Maciek Mamys – uczeń naszego Liceum i harcerz ZHR, Jakub Zagórny – reprezentant organizacji Odra-Niemen, prof. Marcin Sawicki – nauczyciel historii, i Grzegorz Kowal – reprezentant Fundacji Młoda Rzeczpospolita oraz koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Poruszono na niej temat patriotyzmu – czy jest potrzebny, w jakiej formie, czym różni się od patriotyzmu dawniejszego. Był na niej również czas na pytania i opinie od publiczności, a na zakończenie Karolina i Maciej z harcerstwa odśpiewali dwie patriotyczne pieśni.

Oprócz tych zdarzeń, wyjątkowości nadawały utwory puszczane tego dnia w szkolnym radiowęźle – usłyszeć można było muzyczną adaptację „Roty” Marii Konopnickiej, czy „Legiony”. Korytarz ozdobiły flagi Polski oraz wystawa poświęcona odzyskaniu niepodległości przez Polskę – przybliżono sylwetki m.in. Józefa Klemensa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego, okoliczności towarzyszące odzyskaniu suwerenności przez Polskę i jak wyglądał przebieg tego procesu.

Te wyjątkowe obchody zawdzięczamy panu Rajczakowskiemu i jego klasie wychowawczej – 1E

oraz Maciejowi Michniewiczowi i Marlenie Urbaniak z Zarządu SU

( Tekst opracował redaktor Krzysztof Konieczny 2B )