Jak powstały bestsellery? Henryk Sienkiewicz i tajniki jego warsztatu literackiego w ossolińskich rękopisach.

Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza z powodu aż trzech jubileuszy: 170. rocznicy urodzin pisarza, 120. rocznicy pierwszego wydania „Quo vadis” i 100. rocznicy śmierci noblisty. Z tej okazji uczestnicy XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a wśród nich również uczniowie klasy II E X LO, zostali zaproszeni do Ossolineum na wykład pani dr Hanny Kuleszy poświęcony tajnikom warsztatu literackiego Henryka Sienkiewicza.

Pisarz mówił o sobie: „Nigdy nie byłem celującym uczniem: ani w szkołach początkowych, ani w gimnazjum. Byłem czym innym zajęty – czytałem powieści.”

Dzięki tej pasji potrafił tworzyć bestsellery, czym zyskał sobie międzynarodowe uznanie, a w 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Małgorzta Jakubek