Spektakl w Konsulacie Generalnym Niemiec

Pod koniec maja wybana grupa uczniów X LO miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu teatralnym. Konsulat Generalny RFN zmienił się na kilka godzin w salę teatralną, a studenci germanistyki UWr w niezłych aktorów. Podziwiać mogliśmy dramat Philippa Loehle „Wir sind keine Barbaren’. Autor sztuki zmierzył się z problemami współczesnej Europy, które bezpośrednio dotyczą również nas samych. Kwestia podejścia do uchodźców jest tylko przyczynkiem do ironicznego rozprawienia się z ksenofobią, zakłamaniem, zaściankowością i populizmem politycznym. Wszystkie te kwestie możemy z powodzeniem odnieść rownież do sytuacji w  Polsce. Philipp Loehle zadaje niewygodne pytania, na które widz sam sobie musi odpowiedzieć i tym sposobem autor osiąga główny cel: widz czuje niepokój i zakłopotanie w obliczu autorefleksji, że to on jestem obiektem ironii autora, najgorsze, że krytyka ta nie jest niestety bezpodstawna.   

Należy pamiętać, że dramat, który obejrzeliśmy był wyzwaniem jeszcze innego rzędu . Trzeba było pokonać bariere językową. Jako germanista dziekuję uczniom uczestniczącym w spektaklu za chęć zmierzenia się z tymi dwoma problemami. 

Zdjęcia ze spektaklu i naszego w nim udziału można obejrzeć na facebooku Konsulatu Generalnego Niemiec. (Całkie ładnie wyszliśmy:)