Popiół i diament – lekcja multimedialna

 

W piątek 13 maja klasa 1F uczestniczyła w lekcji multimedialnej „Popiół i diament”.

Zajęcia odbyły się w Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych) w ramach projektu Szkoła w Mieście.

Przed wejściem na lekcję zostaliśmy poinformowani, że za chwilę przeniesiemy się w czasie do 1945 roku. Powitał nas w języku rosyjskim aktor w mundurze oficera Armii Czerwonej. Dostaliśmy bilety-przepustki i zakomunikowano nam, że mamy je okazywać na każde wezwanie żołnierzy.

Przed pokazem filmu musieliśmy ustawić się w dwuszeregu. Najpierw wchodzili mężczyźni, później kobiety. Żołnierze wnikliwie sprawdzali przepustki. Sala kinowa niczym nie przypominała czystych i wygodnych współczesnych sal kinowym, część z nas usiadła na zwykłych, drewnianych krzesłach.

Projekcja filmu była wielokrotnie przerywana wejściem na widownie aktorów-żołnierzy, którzy sprawdzali przepustki. Niektórzy z widzów byli wyprowadzani na rewizje i przesłuchania.

Żołnierze szukali antykomunistycznych ulotek. Nikt nie wiedział, czy dane mu będzie spokojnie i do końca obejrzeć film. Całe przedstawienie miało pokazać nam trudne realia Polski powojennej i autorzy zajęć cel ten osiągnęli. Mieliśmy świadomość, że to tylko przedstawienie, że nikt z nas nie będzie bity i poniżany, ale przez chwilę mogliśmy popatrzeć i poczuć w jakich czasach żyli nasi dziadkowie.