Gry z „Lalką” Bolesława Prusa – międzyszkolny projekt edukacyjny (LO IV i LO X).

7 marca 2016 r. w auli X LO odbył się finał międzyszkolnego projektu edukacyjnego Gry z „Lalką” Bolesława Prusa. Celem projektu było uczenie wnikliwego czytania jednej z najważniejszych lektur w podstawie programowej, a przy okazji przygotowanie do matury.

Projekt przygotowały polonistki: Alicja Badowska – pomysłodawczyni projektu (LO IV), Małgorzata Jakubek (LO X) i Beata Kwapińska (LO IV) wraz ze swoimi uczniami: klasą II C (LO IV – p. Alicja Badowska), klasą II B (LO X – p. Małgorzata Jakubek) i klasą II E (LOIV – p. Beata Kwapińska).

Pierwsza część projektu realizowana była w każdej szkole, klasie osobno. Uczniowie podzieleni na grupy przygotowywali plakaty, komiksy, prezentacje, scenki teatralne oraz wystąpienia dramowe do zadań związanych z „Lalką”.

7 marca 2016 r.  odbył się turniej finałowy „Czy potrafisz bawić się „Lalką”? Do rywalizacji przystąpili najlepsi znawcy powieści (po 2 z każdej klasy): Julia Czrnota i Mateusz Sularz z klasy II B, Bartosz Kaźmierczak i Nataniel Gołąb z klasy II C oraz Ewa Słota i Anna Czarna z klasy II E. Zwyciężyła Julia Czarnota  z kl. II B (LO X). Drugie miejsce zajął Bartosz Kaźmierczak z kl. II C (LO IV). Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Sularz z KL. II B (Lo X).

Zmaganiom finalistów przyglądali się uczniowie kl. III C (X LO).

Najpiękniej w stroje inspirowane „Lalką” przebrali się uczniowie kl. II E (LO IV). Piosenkę Jacka Kaczmarskiego brawurowo wykonali artyści z kl. II C (LO IV): Jakub Żołyński i Zofia Girulska. Prace plastyczne inspirowane „Lalką” zaprezentowali uczniowie kl. II B (LO X) oraz uczniowie kl. II E (LO IV), tworząc piękną wystawę.

Przepyszne ciasta upiekły uczennice z kl. II B (LO X). Uczniowie  z kl. II B zadbali też o organizację imprezy i wszystkie sprawy techniczne. Zdjęcia i filmiki wykonała Kamila Rezner z kl. II B (LO X).

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękuję za udział w nim. Wykazaliście się bardzo dobrą znajomością „Lalki” Bolesława Prusa, pracowitością, pomysłowością i poczuciem humoru. Dziękuję Justynie Zdanowicz i Weronice Mikulskiej z kl. II B za plastyczne przedstawienie przedmiotów z „Lalki”.

To był bardzo udany projekt! Wszyscy jesteśmy jego zwycięzcami!

Małgorzata Jakubek