Wyszli z domu! Ale już wrócili… Skończyła się 15.edycja Turnieju Reportażu

Na hasło XV Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu „Wyjdźcie z domu!” odpowiedziało w tej edycji 160 uczniów z różnych stron Polski (oraz kilku spoza kraju). Do ścisłego finału weszło ich dziesięcioro. Sześć dziewczyn wywalczyło nagrody główne – świetny sprzęt elektroniczny (w tym Weronika Sielicka tablet – nagrodę Dyrektor LO X!), a pozostała czwórka została wyróżniona bonami upominkowymi po 300 zł. Do tego każdy finalista dźwigał po kilka książek, uczestniczył w warsztatach, odkrył 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska, zobaczył piękną Marlin Monroe i doświadczył spotkania z fauną i florą w Afrykarium. Odważni (i wcześnie wstający) penetrowali z archeologiem Łukaszem Melskim Wrocław (z perspektywy wykopu archeologicznego, tajemniczych bunkrów i rundy po miejscach rzadko odwiedzanych przez turystów). Wielkie wrażenie zrobił spektakl w reż. Stanisława Melskiego, choć najpierw wielu było sceptycznych – bo jak mogłyby podobać się na scenie lektury, czyli „Treny”? A  mogły i się podobały! Wzruszyły! Wzruszeń było zresztą więcej: piękny kosz kwiatów, płonący tort, doskonałe humory gości, mądre i ciepłe słowa fundatorów, jurorów, gotowa na wszystko drużyna z LO X… tak się świętuje jubileusz piętnastolecia!

Uroczysta gala wręczania nagród odbyła się 3 marca 2016 r. Gościliśmy uczniów i ich nauczycielki do 4 marca. Miłe słowa z ich ust słuchało się z wielką przyjemnością, a jednocześnie ze świadomością, że sukces jest możliwy wtedy, kiedy ludziom się chce. W LO X się chce. I za to dziękuję dyr. Małgorzacie Kaźmierskiej (za wszystko!), wychowawczyniom kl. 1 d i b, 2 d oraz nauczycielom uczącym w tych klasach (za cierpliwość i zrozumienie:), „weteranom” turniejowym: Natalii Mierzwie, Jakubowi Oparowskiemu, Jakubowi Olejnikowi, Łukaszowi Wiraszce, Michałowi Mikołajczykowi, Przemkowi Piotrowskiemu i Maćkowi Adamczykowi, „nowym”, za to wyjątkowo odpowiedzialnym i pracowitym: Julii Pieluch, Natalii Wiśniewskiej, Magdzie Wiśniowskiej, Adrianowi Purzyckiemu i i Błażejowi Krudowskiemu, a także Julii Marcinkowskiej, Ali Frąckowiak i Maksymilianowi Waszkiewiczowi. Nie byłoby śladów turnieju, gdyby nie dokumentacja fotograficzna Agaty Wach (szkoda, że jest juz w trzeciej klasie)! I nie byłoby prezentacji i innych smaczków kolejnych edycji turnieju, gdyby nie był z nami absolwent Dziesiątki – Wojtek Proma!

Teraz jeszcze chwilę pooglądamy – na razie skromną – galerię zdjęć (przede wszystkim Agaty Wach; natomiast zdjęcia z bunkrów i wykopu zrobił Julian Frysztacki z Krakowa), poczytamy nagrodzone reportaże na stronie Gazety Wyborczej, popatrzymy na linki zamieszczone na turniejowym Facebooku… I zaczną się – mam nadzieję – poszukiwania tematu i bohaterów reportaży na XVI Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej.