Kolejna runda warsztatów historycznych „Za dziesięć dziewiąta”

Kolejny etap naszych spotkań „Za dziesięć dziewiąta” już za nami –  tym razem to my byliśmy Gośćmi – a Gospodarzami nasi Koledzy z  Liceum Ogólnokształcącego nr IX.

Fajnie jest od czasu do czasu zmienić krajobraz… i pogościć się trochę.

Nie było  jednak tak  idyllicznie, tylko dość pracowicie a  na koniec zajęć czekał nas test z historii Polski Piastowskiej i okazało się, że … historia może być trudna.  Nawet ta odległa i po tysiąckroć przebadana wciąż kryje tajemnice.

Na szczęście test rozwiązywaliśmy w zespołach – na jednym ze zdjęć ekipa zwycięska – a w niej Nasi – Mateusz Sularz i Aneta Lewandowska, ta grupa zdobyła aż 90% punktów!

Wcześniej uczestniczyliśmy w konwersatorium z mediewistyki pod kierunkiem Pana Juliusza Lichwy, który wynajdował przeróżne kontrowersje i nieodkryte zakamarki średniowiecznej historii powszechnej, a zaczął spotkanie od słów: „Wszystko czego uczycie się w szkole… okaże się nieprawdą…” Nie mogło być bardziej kontrowersyjnego początku, już baliśmy się że cała nasza dotychczasowa praca pójdzie na marne. Okazało się jednak, jak już nieraz, jak wiele w  historii jest jeszcze do odkrycia, jak wiele do zinterpretowania.

Następne spotkanie u nas – w przyszłym roku szkolnym.