Międzynarodowy projekt „Kinema” – warsztaty filmowe w Karpaczu

   W dniach 17-19.02.2016 uczniowie naszej szkoły: Dominika Gołąb, Dominka Turek, Adam Bystry i Maciej Michniewicz uczestniczący w międzynarodowym polsko -niemiecko-francuskim projekcie KINEMA wzięli udział w warsztatach filmowych, które zostały zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w Karpaczu. Obok naszego liceum w warsztatach uczestniczyli uczniowie z pięciu dolnośląskich ponadgimnazjalnych szkół: z Oleśnicy, Ząbkowic Śląskich, Góry, Jeleniej Góry i Karpacza. Głównym punktem programu warsztatów była analiza obligatoryjnych w tegorocznej edycji projektu filmów: niemieckiej „Shahady” i polskiej „Idy” . Gośćmi specjalnymi spotkania była scenografka filmu niemieckiego – Barbara Falkner, która wyczerpująco opowiadała na liczne pytania uczniów dotyczące realizacji niemieckiej produkcji oraz aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu – Edwin Petrykat, który na wybranych scenach filmu „Ida” analizował wraz z młodymi entuzjastami sztuki filmowej sposób realizacji nagrodzonego Oskarem filmu Pawła Pawlikowskiego.

   W Karpaczu gościli także przedstawiciele polskich i niemieckich organizatorów wizyty młodzieży z Francji, Niemiec i Polski, która odbędzie się wiosną tego roku na Dolnym Śląsku. Ich zadaniem było wypracowanie programu trójstronnego spotkania oraz ustalenie zadań, jakie realizować będą uczniowskie grupy w międzynarodowym składzie. Tematem głównym kwietniowego spotkania będzie tajemnicza – ciągle niewyjaśniona historia Kompleksu „Riese”, a uczestnicy projektu KINEMA podejmą próbę przybliżenia bądź nawet jej subiektywnego wyjaśnienia poprzez filmy, które zrealizują na bazie wspólnie opracowanych scenariuszy.

opiekun projektu: Danuta Lipińska