Edukacji historycznej ciąg dalszy… Analiza tekstów źródłowych – tajemnice warsztatu historyka

 23 lutego 2016 r. klasa II B gościła po raz kolejny młodego historyka mediewistę Pana Piotra Piętkowskiego – tym razem w niestresowej atmosferze, przystępnie i z humorem (!) doskonaliliśmy techniki pracy z tekstem źródłowym. Nasz Gość poprowadził ćwiczenia, w trakcie których poznawaliśmy  metody krytyki wewnętrznej i zewnętrznej źródeł.

Mieliśmy okazję przekonać się (nie pierwszy raz zresztą), jak różnie może być przedstawiona ta sama postać historyczna, jak różnie interpretowane mogą być te same wydarzenia historyczne. Dla jednych Bolesław Chrobry jest zacnym i  majestatycznym władcą, dla innych człowiekiem „lisiej chytrości” i „starym wszetecznikiem”, który niejedną pannę zbałamucił.

Powtórzyliśmy historię wczesnego średniowiecza i poznaliśmy ją trochę z innej strony „od kuchni i alkowy”, ale za to bezpośrednio ze średniowiecznych kronik. Nasz Gość prowadził zajęcia  z wprawą, Było i wesoło i pracowicie i merytorycznie.

Dziękujemy Panu Piotrowi za wizytę i życzymy sukcesów w dalszej pracy zawodowej. Przy okazji,  zainteresowanych regionem bądź tematyką, zachęcamy do lektury książki autorstwa Naszego Gościa – Biskupstwo Pomorskie jako początek Biskupstwa Kamieńskiego, Wrocław 2015