Czy książki mogą być niebezpieczne?

Do udzielenia odpowiedzi na tak prowokacyjnie postawione pytanie zachęcała młodzież wrocławskich szkół pani Joanna Czarnecka (reżyser filmowy) podczas swojego wykładu 26 października 2015 r. w Teatrze Kameralnym. W zajęciach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego Wszechnica Teatralna wzięli udział także uczniowie klasy II B z X LO. Temat wykładu był bardzo interesujący: od książek zakazanych, romantycznych książek zbójeckich, po książki wydawane nielegalnie w czasach PRL-u. Młodzież mogła się też dowiedzieć, jak w tamtych czasach funkcjonowała cenzura.

Czy książka może być niebezpieczna? „Tak, bo poszerza horyzonty i zmusza do myślenia.” Z odpowiedzią na to pytanie uczniowie nie mieli żadnych problemów. Udzielili jej bez wahania.

Małgorzata Jakubek