Wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego do Książa

Pierwsza wycieczka Szkolnego Koła Turystycznego w tym roku szkolnym już za nami. Na początek trasa może niezbyt forsowna, ale za to ciekawa. W sobotę 19 września zwiedzaliśmy Książański Park Krajobrazowy. Śliczne Świebodzice, później Zamek Książ, mocno oblegany przez turystów z całej Europy. Mimo wielu zwiedzających wystarczyło zejść do wąwozu poniżej zamku i w ciszy i spokoju podziwiać przyrodę Książańskiego Parku Krajobrazowego. Te tereny to również Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Przełomy Pełcznicy pod Książem”. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku przyrody Cis Bolko, który może mieć nawet około 600 lat. Zwiedziliśmy też ruiny Starego Książa, a na koniec Palmiarnię w Lubiechowie pod Książem. Trudno było się zgubić tym razem, ponieważ czujnie pilnowała nas przewodniczka PTTK i jednocześnie edukator z Fundacji EkoRozwoju z Wrocławia – pani Monika Szyrmer. Zajęcia edukacyjne Ekocentrum pod okiem pani Moniki to niesamowite doświadczenie, zobaczyliśmy, dzięcioły, kowaliki, rudziki, rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew, nie straszne nam teraz rozpoznawanie grabów, buków, jesionów, lipy drobnolistnej. A do tego ciekawe historie o Księżnej Daisy, mieszkańcach Książa, a nawet trochę ciekawostek o złotym pociągu. Mogliśmy podziwiać pomysły miejscowej branży turystycznej . W kawiarni można zjeść deser „Złoty pociąg”, a w Wałbrzychu Szczawienko, tuż obok Książa, umyć samochód w myjni „Nad Złotym pociągiem”.
               Dziękuję serdecznie naszym uczniom za jak zawsze wzorowe i bezpieczne zachowanie na szlaku, a Fundacji EkoRozwoju za ciekawe zajęcia przyrodnicze, i już dziś zapraszam na koleją WYPRAWĘ w Karkonosze z noclegiem w niesamowitym schronisku Odrodzenie. Następna wycieczka 24-25 października. Już można się zapisywać, bo miejsc mało…
Z turystycznym pozdrowieniem
Agnieszka Duda