II Międzyszkolne Warsztaty Historyczne „Za dziesięć dziewiąta” – tym razem powtórka z PRL…

nowe 1.JPG 3.06.2015 w auli naszej szkoły klasa IB gościła uczniów drugiej klasy z LO IX im. Juliusza Słowackiego. Uczestniczyliśmy w II edycji Międzyszkolnych Warsztatów Historycznych , które od ubiegłego roku organizujemy wspólnie pod nazwą „Za dziesięć dziewiąta”.

W tym roku przewodnim motywem spotkania była historia PRL. A w programie między innymi:

– wykład prof. Tomasza Głowińskiego (UWr)  „Gospodarka PRL z perspektywy III RP” Dowiedzieliśmy się o cechach socjalistycznej gospodarki „chronicznego niedoboru”” – jak nazwał socjalistyczną gospodarkę centralnego planowania profesor Głowiński.

– ćwiczenia warsztatowe oparte na analizie źródeł poprowadzone przez prof. Joannę Wojdon (UWr, IPN) – „Polska – kraj bez wyjścia”. W tej części spotkania młodzież analizowała materiały źródłowe z okresu PRL dotyczące kontaktów, a raczej ich braku, ze światem Zachodu.

Na koniec wszyscy uczestniczyliśmy w konkursie „Życie codzienne w PRL-u” przygotowanym przez  naszego prof. Jarosława Śleszyńskiego, z wykorzystaniem systemu Testico, który zakończył się wyłonieniem zwycięskiej pary.

Oprócz nauki była też okazja do integracji – przygotowaliśmy dla naszych Gości:

– symboliczny poczęstunek – jak przystało na PRL – „na kartki”, przysługiwało każdemu 1 ciastko, urządziliśmy także mini muzeum eksponatów z czasów PRL – największym zainteresowaniem cieszył się hełm i pałka ZOMO (autentyczne wyposażenie Milicji Obywatelskiej) oraz przykładowe wydawnictwa z tzw. drugiego obiegu.

Było naprawdę i ciekawie, i pouczająco, i sympatycznie.

Tekst: Łukasz Konopka,

Zdjęcia Ala Kuczała, Agnieszka Sochacka

 

Opiekunowie projektu dziękują serdecznie uczniom klasy IB oraz Ich Rodzicom i Wychowawcy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Ewa Piwnik, Jarosław Śleszyński