Wybierz studia – portal edukacyjny

„Wybierz studia” – nowy portal informacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych

Ruszył nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wybierz studia”. To jedyna w Polsce interaktywna baza prezentująca ofertę studiów wszystkich (435) szkół wyższych działających na terenie Polski. Dzięki portalowi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli łatwiej znaleźć informacje o kierunkach studiów zgodnych z ich zainteresowaniami i uzdolnieniami. Portal podpowie również, jakie kryteria maturalne trzeba spełnić, aby dostać się na wymarzoną uczelnię.

Do 7 lutego 2015 r. uczniowie ostatniej klasy liceów i techników muszą złożyć ostateczne deklaracje maturalne, w których określą przedmioty, które chcą zdawać na egzaminie dojrzałości. To ważna decyzja, bo od niej zależy, na jakim kierunku będą później studiować. Podjęcie tej decyzji ułatwi nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybierzstudia.nauka.gov.pl.

Nowy portal MNiSW jest adresowany przede wszystkim do licealistów. Pomoże im wybrać studia zgodne z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni, czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Dostępne będą również informacje, jakie kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane.

Kandydaci na studia będą mogli znaleźć na nim informacje m.in. o liczbie studiujących, o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę w ramach programu Erasmus czy liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski. Portal pozwala filtrować dane według sześciu kategorii: nazwy uczelni, lokalizacji, kierunku studiów, przedmiotów maturalnych oraz rodzaju uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) i trybu studiów.

„Wybierz Studia” to portal stworzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji. Na realizację projektu przeznaczono 408 tys. zł. Na portalu znajdują się tylko sprawdzone i rzetelne informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Zachęcamy do zapoznania się ze wspólnym listem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Szczegółowe informacje na temat portalu „Wybierz studia”