Odyseja Umysłu 20 lat w X LO (2004 – 2024)

Wstęp

Program edukacyjny rozwijający zdolności uczniów

„Odyseja Umysłu” już 20 lat towarzyszy młodzieży X LO (także Gim 32). Około 25 drużyn w tym ponad 170 uczestników reprezentowało „Dziesiątkę” na arenach Polski, Europy oraz  cztery razy na arenach świata – Finały Światowe w USA. 

Uczniowie naszej szkoły w oparciu o własne działania i doświadczenia kształtują kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie – bardzo pożądane w nauce, rozwoju zainteresowań i przyszłej pracy zawodowej. Rozwiązują złożone zadania konkursowe, ucząc się krytycznie analizować informacje. Realizują interdyscyplinarne projekty, zdobywając i łącząc wiedzę z różnych dziedzin, aby wykorzystać ją w praktyce. Działając w grupie osób o różnych osobowościach, a dążąc do wspólnego celu, Odyseusze uczą się szacunku i zaufania do ludzi. Widzą, że drużyna osiąga więcej, kiedy wykorzysta talenty oraz zainteresowania wszystkich uczestników, doceniają pracę zespołową i chętniej współdziałają z innymi. (www.odyseja.org)

Przez 20 lat drużynom towarzyszyli wykwalifikowani trenerzy – nauczyciele: 
Łukasz Srokowski – wówczas student socjologii UWr (2004-2005), zapoczątkował OU w XLO. Obecnie założyciel Autorskiej Szkoły Navigo, realizującej w założeniach program odysejowy.
Dorota Szychowiak – wówczas studentka socjologii UWr (2005-2009)
Marek Sempik, nauczyciel (2005-2007)
Marcin Bachowski, nauczyciel (2007-2008)
Agnieszka Opyt, nauczyciel (2008-2009)
Zenon Dąbrowski, pedagog (2009 – 2010)
Danuta Pludro, nauczyciel (2008-2011)
Urszula Bagińska – Krawiec, nauczyciel (2012 – 2020)
Anna Wolak – Smirnow, nauczyciel (2022)
Magdalena Domalewska, nauczyciel (2024)

Małgorzata Juźwin, koordynator i trener programu (2005-2024)

——————————————————————————————————-

Osiągnięcia

ROK 2007 – 2008 

Podwójne Wicemistrzostwo Polski dające możliwość udziału w Finałach Europejskich (Niemcy 2007, Słowacja 2008).
Trener: p. Dorota Szychowiak;
Członkowie: Sara Szerlowska, Klaudia Skrzydło, Magdalena Staszewska, Iwona Kapiściak, Maciej Boczkowski, Karolina Ciurla, Paweł Zabawa.

——————————————————————————————————-

ROK 2009 (USA)

Mistrzostwo Polski i udział w Finałach Światowych,  Ames, USA, 11 miejsce w Świecie na 60 drużyn.

ZOBACZ FOTORELACJĘ

Trener – p. Małgorzata Juźwin.
Finałowa drużyna w składzie: Justyna Halip, Kasia Pergoł, Magda Franczuk, Daria Pawłowska, Maciek Paruszewski, Maciek Niewierski, Grzesiek Kalinowski.

——————————————————————————————————-

ROK 2011 

I i III miejsce w  Regionie zdobyli

Trenarzy: p. Małgorzata Juźwin, p. Danuta Pludro

Członkowie: Marta Lisiak, Ola Kijanka, Patrycja Łozowska, Krystian Maskulanis, Kamil Maskulanis, Sebastian Wojtala, Magda Adamusik, Agata Święcicka, Weronika Seredyn, Dominika Wylezińska, Robert Juszczyński, Zosia Czubaszek, Monika Kowlczy, Daria Tyszecka, Tomasz Bigoraj, Tomasz Biegalski.

Szkolę reprezentowali także: Liliana Krysiak, Aleksandra Szurlej, Kinga Myśliwy, Jakub Jordanek, Jan Sokołowski, Marcin Szmit, Agata Kołaczyk, Martyna Śpiewak, Dominik Czerniak, absolwenci X LO Karolina Ciurla, Iwona Kapuściak, Piotr Gac, Paweł Zabawa

——————————————————————————————————-

ROK 2012

Dwie z trzech wówczas istniejących drużyn zdobyły wysokie III miejsce w Ogólnopolskim Finale Konkursu, Gdynia 2012.

Trenerzy: p. Urszula Bagińska – Krawiec, p. Małgorzata Juźwin, Liliana Krysiak – asystent trenerów, wieloletnia uczestniczka programu, finalistka mistrzostw ogólnopolskich i światowych.

Drużyny w składzie: Małgosia Chmura, Zosia Czubaszek, Tomek Bigoraj, Krzysiek Flank, Marcin Hamerlik, Mikołaj Kopycki, Magda Adamusik, Ola Kijanka, Patrycja Łozowska, Marta Lisiak, Adrian Winiarski, Paweł Majcherek.

——————————————————————————————–

ROK 2013 (USA)

Podczas Ogólnopolskiego Finału w Gdańsku, drużyna w składzie: Ada Bereźnicka, Weronika Wojtczak, Daniel Bigoraj, Krzysiek Flank, Dominik Rząsa, Adrian Winiarski, pokonała rywali w bardzo trudnym zadaniu konstrukcyjnym i uzyskała tytuł Mistrza Polski, tym samym możliwość reprezentowania Polski podczas Finałów Światowych w USA.

Trenerzy drużyny: p. Urszula Bagińska – Krawiec, p. Małgorzata Juźwin.

W wyprawie do Michigan State University w East Lansing uczestniczyła również śp. Pani Dyrektor Bożena Koronkiewicz, która od początku istnienia Odysei pełniła funkcję Zwierzchnika Członkostwa. Dla wszystkich była to niezapomniana podróż.

FOTORELACJA 

O NAS

MEDIA

WYWIAD
m.in. z ś.p. Panią Dyrektor Bożeną Koronkiewicz

——————————————————————————————–

ROK 2014
X LO reprezentuje aż 5 drużyn – 34 osoby, w tym jedna drużyna studentów.

Trenerami po raz pierwszy, obok p. U. Bagińskiej – Krawiec i M. Juźwin, są również absolwenci szkoły, Odyseusze pierwszej drużyny z 2004 roku – Karolina Ciurla i Piotr Gac.

Uczestnicy 2014 – Yasmin Layla Al Beldawe, Michalina Żabska, Weronika Seredyn, Dominika Wylezińska, Konrad Kościewicz, Michał Borkowski, Jakub Bejm, Zuzanna Gałecka, Wiktoria Kolenda, Kasia Kowalik, Monika Paluch, Magda Kuczko, Grzegorz Drobnik, Adam Ciurla, Adrianna Bereźnicka, Weronika Wojtczak, Magda Adamusik, Adrian Winiarski, Natalia Winiarska, Dominik Rząsa, Daniel Bigoraj, Małgosia Mielczarek, Julia Sikorska, Aleksandra Szczerbicka, Błażej Grabowski, Krystian Maskulanis, Kamil Maskulanis, Sebastian Wojtala. Studenci: Aleksander Cieślik, Marcin Smorkowski, Jakub Bartczuk, Grzegorz Klimek, Piotr Malinowski, Sławomir Śmietanka.

——————————————————————————————–

 ROK 2015
Uczestnicy – Julia Balaszczuk, Aleksandra Tajchman, Antonina Waszkielewicz, Karolina Szleszyńska, Oktawia Marynowska, Hanna Jasiczek, Dominika Kierakowicz, Adrianna Bereźnicka, Dominik Rząsa, Weronika Seredyn, Dominika Wylezińska, Daniel Bogoraj, Jakub Bejm, Magdalena Kuczko, Victoria Gnahoui, Monika Paluch, Adam Ciurla,  Grzegorz Drobik, Krzysztof Michalski.

Trenarzy: Urszula Bagińska – Krawiec, Małgorzata Juźwin, Karolina Ciurla, Piotr Gac

——————————————————————————————–

ROK 2016 (USA)

AWANS DO ŚWIATOWEGO FINAŁU, 24-29.05.2016, Iowa State University, Ames, USA

Drużyna studentw – absolwentów zdobyła I MIEJSCE W POLSCE i tym samym awans do Światowych Finałów Konkursu w Iowa State University, Ames, USA. Skład drużyny: Magdalena Adamusik XLO, Monika Czuba, Martyna Wolska XLO, Adrian Winiarski XLO, Adam Osiewała, Adriana Bereźnicka XLO, Joanna Ziemiańska XLO.

MISTRZYNIE ŚWIATA!

Magdalena Adamusik absolwentka naszego Liceum oraz Monika Czuba studentki UWr wystartowały w Mistrzostwach Świata w niepełnym składzie. Dzięki determinacji, wyobraźni, wytrwałości i niezwykłym talentom, które rozwijały m.in. na zajęciach dodatkowych Odysei Umysłu w XLO, udało się im dotrzeć na Konkurs i pokonać światową konkurencję.
Ciekawostką jest, iż niezwykle oryginalny scenariusz mistrzowsko rozwiązanego zadania nie zawierał samogłoski A w języku polskim, jak i w tłumaczeniu na język angielski. TO DOPIERO PRZYGOD-A! Hmmm… WYZW – A – NIE, …hmm. TO DOPIERO HECE!

MEDIA

WIADOMOSCI

A wcześniej …
AWANS DO FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO

Problem 1

 1. Natalia Winiarska
 2. Agata Gajowsk
 3. Nina Grochowska
 4. Justyna Gąsior
 5. Agnieszka Gąsiorek
 6. Arkadiusz Rembiszewski

Problem 3

 1. Aleksandra Tajchman
 2. Daniel Andrzejewski
 3. Julia Balaszczuk
 4. Aleksandra Mikucka
 5. Kamila Kluczek
 6. Antonina Waszkiewicz

VII miejsce w Eliminacjach Regionalnych

 1. Karolina Szleszyńska
 2. Agnieszka Złoteńko
 3. Krzysztof Michniewicz
 4. Oktawia Marynowska
 5. Dominika Kierakowicz
 6. Hania Jasiczek
 7. Mateusz Kurnicki

AWANS DO FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO
STUDENCI – ABSOLWENCI

Problem 4 i 5 Studenci

 1. Magdalena Adamusik XLO
 2. Monika Czuba
 3. Martyna Wolska XLO
 4. Adrian Winiarski XLO
 5. Adam Osiewała
 6. Adriana Bereźnicka XLO
 7. Joanna Ziemiańska XLO
 1. Dominik Rząsa XLO
 2. Dominika Wylezińska XLO
 3. Małgorzata Chmura XLO
 4. Michał Grzeszczak XLO
 5. Radosław Żelawski
 6. Agnieszka Miklosz
 7. Maciej Blicharski

Trenerzy: Małgorzata Juźwin, Urszula Bagińska – Krawiec

INFORMACJE MEDIALNE
Fakty Wrocław – Odyseja live – 27.02.2016 R. godz. 21.45

Fakty Wrocław – Odyseja live – 27.02.2016 R. godz. 18.30

Gazeta Wyborcza o Konkursie

TVP Wrocław oraz wyniki

——————————————————————————————–

ROK 2017

AWANS DO FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO

Nina Grochowska
Natalia Winiarska
Kacper Dajczak
Mateusz Mendyka
Wanda Grochowska

oraz absolwenci
Magdalena Adamusik
Martyna Wolska
Adrian Winiarski
Monika Czuba
Klaudia Mazur
Katarzyna Karandysz
Drużyny przygotowywała Magdalena Adamusik, absolwentka XLO

Drużyna STUDENTÓW – ABSOLWENTÓW wywalczyła I MIEJSCE w Polsce, a tym samym możliwość występów podczas Finałów Światowych w Michigan State University, East Lansing, USA. 23 – 28.05.2017 r.
Grupa miała za zadanie stworzyć konstrukcję z bardzo cienkiego drzewa balsa, która urzymała ponad 200 kg obciążenia.

Drużyny licealistów zdobyła VI miejsce w POLSCE w bardzo trudnym zadaniu, w którym trzy pojazdy poruszające się za pomocą napędu samodzielnie stworzonego przez zespół, miały przedostać się do wyznaczonego celu.

——————————————————————————————–

ROK 2018

Podczas Eliminacji Regionalnych spośród 77 drużyn z województw dolnośląskiego i opolskiego uczniowie naszej szkoły zajęli 5 i 6 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

2c
Natalia Matejuk
Sara Sokołowska
Małgorzata Miklas
Magdalena Siewierska
Błażej Stachowicz
Emilia Ulążka
Nicole Tammert

Patrycja Poznalska 1e
Joanna Samecka 1e
Agnieszka Popińska 1b
Mateusz Mendyka 2e
Damian Lipiński 2e
Arek Parafiniuk 2e
Kacper Dajczak 2e

Trenerzy: Urszula Bagińska – Krawiec, Małgorzata Juźwin

——————————————————————————-

ROK 2019

XLO W ELIMINACJACH REGIONALNYCH ODYSEJI UMYSŁU 2019 – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

Trener: Małgorzata Juźwin, Urszula Bagińska – Krawiec

——————————————————————————-

ROK 2020

Nasi uczniowie w Ogólnoposkim Finale Konkursu Odyseja Umysłu 2020 – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

Trener: Małgorzata Juźwin, Urszula Bagińska – Krawiec

——————————————————————————-

ROK 2021

V i IX miejsca w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

Trener: Małgorzata Juźwin

——————————————————————————-

ROK 2022 (USA)
Kwalifikacje do Mistrzostw Świata Odysei Umysłu w USA – ogromny sukces naszych uczniów – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

XXII miejsce w Mistrzostwach Świata Odysei Umysłu na Iowa State University, Ames, USA 2022 – podsumowanie – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

Trener: Małgorzata Juźwin, opiekun: Anna Wolak – Smirnow

——————————————————————————-

ROK 2023 
V miejsce w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu – Liceum Ogólnokształcące nr X (lo10.wroc.pl)

Trenerzy: Magdalena Domalewska, Małgorzata Juźwin

——————————————————————————-

ROK 2024

We wrześniu rozpoczynamy kolejny nabór do szkolnych drużyn odysejowych.

Przyjdź i zobacz!

Zapraszamy:)

Małgorzata Juźwin, Magdalena Domalewska

Odyseja w Polsce: fakty i liczby

 • Odyseja Umysłu obecna jest w Polsce od ponad 30 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie ponad dwadzieścia tysięcy polskich Odyseuszy.
 • Ideę sprowadziła do Polski prof. Józefa Sołowiej (1932-2004), psycholog twórczości z Uniwersytetu Gdańskiego. Pamięci Pani Profesor poświęcona jest nagroda przyznawana trenerom za szczególny wkład w rozwój programu w naszym kraju.
 • Z biegiem lat Odyseusze znad Wisły weszli do ścisłej światowej czołówki. Do tej pory na Finałach w USA drużyny z Polski 49-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 35 razy sięgnęły po srebrne medale, 23 razy – po medale brązowe, 13 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play.
 • żródło: www.odyseja.org