Jubileusz 60 –lecia Liceum Ogólnokształcącego nr X

10.10. o godz. 10.00 w CK „Agora” odbyła się uroczystość z okazji 60 – lecia szkoły. Galę jubileuszową zaszczycił swą obecnością Prezydent Wrocławia pan Rafał Dutkiewicz. Nie zabrakło też przedstawicieli Kuratorium Oświaty i wielu instytucji działających na rzecz edukacji. Obecni byli dyrektorzy wrocławskich szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz przyjaciele szkoły. Aby złożyć szkole serdeczne życzenia jubileuszowe, głos zabrali: pan Prezydent Rafał Dutkiewicz, pan Arkadiusz Włodarski z Biura pani poseł Ewy Wolak – naszej absolwentki, oraz pani Janina Jakubowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

To co wyróżnia LO nr X to przede wszystkim wszechstronny rozwój ucznia, jego talentów i zainteresowań. Dlatego pani dyrektor Małgorzata Kaźmierska wraz z uczniami przedstawiła „Złotą Dziesiątkę sukcesów, działań i przedsięwzięć” ostatnich lat, które służą właśnie realizacji tych zamierzeń. A ponieważ jubileusz 60-lecia – to jubileusz diamentowy, nazwała te działania „Diamentową Dziesiątką”.

Liceum w 2010 r. uzyskało tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, a „Utalentowana Dziesiątka” – to projekt artystyczno-edukacyjny, który powstał z inicjatywy pani Katarzyny Łaszkiewicz. Co roku uczniowie utalentowani muzycznie, wokalnie i tanecznie przygotowują tematyczny występ estradowy, pogłębiając wiedzę z określonego tematu, np. o kulturze i obyczajach jakiejś epoki, o historii filmu czy określonego stylu w muzyce. W kolejnych latach odbyły się koncerty: „Szalone lata 20.”, „Wesoły PRL”, melancholijny „Koncert Jesienny” poświęcony pamięci zmarłej w 2013 r. pani dyrektor Bożeny Koronkiewicz oraz ”Najpiękniejsze piosenki z filmów o miłości”- spektakl walentynkowy.

Do „Diamentów Dziesiątki” należą również wymiany zagraniczne i możliwość uzyskania certyfikatu DSD z języka niemieckiego, za co odpowiedzialny jest zespół germanistów: pani Danuta Lipińska, pani Joanna Kędrzyńska, pani Sabina Cicha i pani Renata Wołoszyn -Szajnik. Czwartym diamentem jest Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej organizowany przez panią Ewę Obarę-Grączewską, kolejnym – Otwarty Międzyszkolny Konkurs Fizyczny im. Bożeny Koronkiewicz, za który obecnie odpowiada pani Małgorzata Kajzer-Stysiak. Powiatowy Konkurs Literacki organizowany przez panie Katarzynę Łaszkiewicz i Grażynę Melską we współpracy z Muzeum Narodowym to diament szósty, a następny to międzynarodowe sukcesy uczniów w „Odysei Umysłu”, których do zwycięstw skutecznie motywują panie Urszula Bagińska-Krawiec i Małgorzata Juźwin. Działaniami podejmowanymi w ramach programu miejskiego „Młodzi Obywatele Kultury” opiekuje się pani Izabela Dmowska-Głowacka, a osiągnięcia sportowe to „krew, pot i łzy” wyciśnięte przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego: panią Małgorzatę Borek, panią Bożenę Bogucką, pana Jacka Skrzypińskiego, pana Sławomira Świtałę, pana Macieja Herezo i pana Leszka Piechowicza. Ostatni, dziesiąty diament jest najstarszy, bo w szkole od 24 lat działa Teatr „Dziesiątka” , który prowadzą Państwo Grażyna i Stanisław Melscy – nauczycielka języka polskiego wraz z mężem – aktorem Teatru Polskiego, dyplomowanym reżyserem.

      To właśnie piosenki z koncertów „Utalentowanej Dziesiątki” oraz spektakl Teatru „Dziesiątka” uświetniły obchody jubileuszu.

„Szkoła – jak życie – nie staje, nie zatrzymuje się, a każdy dzień jej pracy odbija się echem w przyszłości” – słowami patronki szkoły Stefanii Sempołowskiej – Pani Dyrektor Małgorzata Kaźmierska rozpoczęła swoje wystąpienie, w którym podziękowała byłym dyrektorom, nauczycielom emerytowanym oraz obecnie pracującym za zaangażowanie i entuzjazm w rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniów. Nauczyciele, którzy przepracowali w szkole połowę jej historii zostali uhonorowani okolicznościowym dyplomem, a nauczyciele, którzy szczególnie wyróżnili się w pracy w ubiegłym roku szkolnym – Nagrodą Dyrektora.